Jak narysować konia krok po kroku

Rysowanie koni może być fascynującym doświadczeniem artystycznym.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy też masz już pewne doświadczenie w rysowaniu, ten praktyczny przewodnik pokaże Ci, jak krok po kroku narysować konia.

Przygotuj swój papier, ołówek i gumkę i zanurz się w świat sztuki! Ten tutorial rysunkowy jest częścią naszego kursu “Jak narysować konia”!

Odtwórz film na temat Jak narysować konia krok po kroku
jak-narysowac-konia-kurs-rysunku-online-1

Krok 1 - przygotowanie

W pierwszym kroku przeanalizuj anatomię konia – układ mięśni, kościec. Pamiętaj, że w rysunku realistycznym zdecydowanie warto rysować posługując się “referencjami” – śmiało wydrukuj zdjęcia i ciesz się rysowaniem tych przepięknych zwierząt! Następnie wybierz odpowiednie referencje – zdjęcia konia. Przygotuj również wersje czarno-białe. Dzięki temu wyznaczenie jaśniejszych i ciemniejszych miejsc na rysunku będzie łatwiejsze.

Rysunek konia zacznij od podrysu. Ustal proporcje konia na papierze. Pamiętaj, że w tym stadium nie musisz rysować szczegółów – skup się na ogólnym kształcie i linii.

Jeżeli nie wiesz od czego rozpocząć rysunek zwierzęcia zobacz nasz poprzedni wpis “Sekretu rysowania idealnych zwierząt – poznaj 3 kluczowe wskazówki!”.

Krok 2 - detale

Teraz, gdy mamy podstawowe kontury ciała, możemy dodać nieco więcej detali. Pamiętaj, żeby rysować fazami. Nie zaczynaj kolejnej fazy, przed zakończeniem poprzedniej.

Zwróć szczególną uwagę na przedstawienie charakteru konia – oczy to zwierciadło duszy, pokazują nastrój konia. 

Na tym etapie dodamy detale na ogłowiu. Pamiętaj o nadaniu mu grubości, by pokazać, że jest ono trójwymiarowe.

Rysując grzywę – nie rysuj wszystkich oddzielnych włosów, tylko zaznaczaj główne zagięcia.

Krok 3 - Cieniowanie

Czas na cieniowanie! Nasz koń ma biały pasek na głowie oraz plamkę przy nozdrzach – takie odmianę nazywamy “strzałką” oraz “chrapką”.

Na początku cieniowania dobrze jest przetrzeć sobie cały rysunek gumką chlebową, tak by linie były nadal widoczne, ale żeby kontur nie wybijał się za bardzo spod warstwy cieniowania. 

Lepiej zacząć cieniowanie dosyć lekko, żeby przyciemnianie odbywało się stopniowo, warstwami. Dzięki temu przejścia jasnego w ciemne będzie dość płynne i kontrolowane.

Warto, aby poszczególne części nie zlewały się ze sobą, dlatego polecam stosować zasadę jasne na ciemnym i ciemne na jasnym. 

Sierść konia to jeden z ważniejszych elementów, które nadadzą mu realizmu. Dodaj krótkie, lekkie linie, aby przedstawić teksturę sierści. Zwróć uwagę na kierunek linii – powinny one odzwierciedlać naturalny wzór sierści konia.

Przy rysowaniu tej części trzeba pamiętać, że te pomocnicze linie, które wykonaliśmy wcześniej powinny pokazywać jak układa się cień na pysku, dlatego w niektórych miejscach należy dawać nieco ciemniejszą plamę, a niektóre zostawić nawet całkowicie białe.

Zaczynamy  cieniować ogłowie. Tu dobrze myśleć o tym, że tam gdzie jest metalowa część złączenia, to pod nią powinno być ciemniej. 

Najlepiej cieniować po kształcie, czyli jak w przypadku policzka konia, w którym cieniowanie odbywało się zgodnie z kierunkiem ułożenia sierści. 

Nadajemy już głębsze cienie. W oku cień powinien pojawić się pod powieką. 

Sierść można rysować jako krótkie nakładające się na siebie kreski i robić je w coraz większych odstępach, im jaśniejszy fragment tam powinien być.

Włosy w postaci małych kresek powinny też pojawić się na krawędzi ucha.

W przypadku cieniowania grzywy – włosy nie powinny być idealnie równe. Niektóre kosmyki powinny zasłaniać się nawzajem. 

Należy pamiętać, że najciemniejsze miejsca będą w oczodole, przy ogłowiu, w uszach i dziurkach od nosa, a także we wszelkich zagłębieniach kości czy żył widocznych pod skórą.

Nasz rysunek konia jest już gotowy!