Poznaj 5 kroków ku rysowaniu perfekcyjnej sierści!

Rysowanie sierści zwierząt może być trudnym zadaniem dla wielu artystów. Każda sierść ma swoje własne unikalne cechy, które należy uwzględnić, aby uzyskać realistyczny efekt. W tym przewodniku omówimy różne techniki i wskazówki, które pomogą Ci opanować sztukę rysowania sierści.

Bez względu na to, czy jesteś początkującym artystą czy doświadczonym entuzjastą, te porady będą przydatne i inspirujące. Przygotuj się, aby tworzyć wspaniałe rysunki zwierząt pełne życia!

Poznaj 5 kroków ku rysowaniu perfekcyjnej sierści:

Odtwórz film na temat Jak-rysować-sierść_olado

Krok 1 - Poznaj anatomię sierści

Przed rozpoczęciem cieniowania sierści koniecznie poświęć chwilę na zrozumienie jej układu na ciele zwierzęcia. Studiowanie kształtu ciała zwierzęcia w kontekście rozmieszczenia sierści jej kluczowe.

Po odpowiednim przygotowaniu, przystąp do rysowania. Pamiętaj, żeby na etapie podrysu dodać linie pomocnicze – główne zagięcia, linię mięśni – dzięki temu zapobiegniesz pomyłce przy cieniowaniu, dotyczącej kierunku ułożenia włosów.

Jeżeli nie wiesz od czego rozpocząć rysunek zwierzęcia zobacz nasz poprzedni wpis “Sekretu rysowania idealnych zwierząt – poznaj 3 kluczowe wskazówki!”.

Krok 2. Rozplanuj kompozycję oraz cieniowanie

Cieniowanie najlepiej zacząć od jakiegoś najważniejszego miejsca. Polecamy stosować zasadę jasne na ciemnym i ciemne na jasnym.

W przypadku zwierzęcia jest nią zwykle głowa. Lepiej zacząć cieniowanie dosyć lekko, żeby przyciemnianie odbywało się stopniowo, warstwami. Dzięki temu przejścia jasnego w ciemne będzie dość płynne i kontrolowane.

Linie pomocnicze, które wykonaliśmy wcześniej powinny pokazywać jak układa się cień, w niektórych miejscach należy dawać nieco ciemniejszą plamę, a niektóre zostawić nawet całkowicie białe.

Kurs-rysunku-online-Jak-narysować-kota-4
Jak-narysować-psa-Kurs-rysunku-Faza-3

Krok 3. Wykorzystanie światła i cienia

Aby pokazać głębię umiejętnie wykorzystuj światło i cienie, aby utworzyć efekt trójwymiarowości sierści.

Przyciemnij fragmenty, gdzie są zagłębienia. Pozostaw niektóre elementy jaśniejsze, aby wybić je bardziej do przodu i pokazać, że pod nimi pojawia się cień. Naucz się identyfikowania i oddawania subtelnych przejść tonalnych.

Krok 4. Kierunek cieniowania

Cieniowanie szyi rysuję takimi długimi prawie pionowymi kreskami.

Ogólnie zwykle najlepiej cieniować po kształcie – zgodnie z kierunkiem ułożenia sierści.

Najlepiej rysować kreski blisko siebie, aby stworzyć plamę, a potem dodać kolejną warstwę kresek, też rysowanych blisko siebie, , ale co ważne pod innym kątem.

Kurs-rysunku-online-Jak-narysować-konia-1.4
Jak-rysować-sierść1

Krok 5. Kontrast w cieniowaniu

Pamiętaj, że kontrast jest niezwykle ważny w cieniowaniu. W przypadku konia – najciemniejsze miejsca będą w oczodole, przy ogłowiu, w uszach i dziurkach od nosa, a także we wszelkich zagłębieniach kości czy żył widocznych pod skórą.

Można dodać więcej krótkich kresek w jasnych miejscach na sierści, by nie wydawała się przesadnie gładka.

Twórz kontrasty. Możesz dodawać za pomocą gumki w ołówku pojedyncze włosy wystające i wąsy, i je również podkreślić lekkim cieniowaniem wokół nich, ale uważając żeby nie zrobił się przy nich kontur.

Tło służy osadzeniu zwierzęcia bardziej w przestrzeni i przede wszystkim dla wybicia białych fragmentów, tak by nie rozpływały się w bieli tła, ale też chcemy uniknąć konturów.