Zapytaliśmy naszych nauczycieli z którymi nagrywamy lekcje rysunku Video o użyteczne porady i powstała lista 21 zagadnień. Niektóre z nich pomagają robić szybsze postępy. Inne znowu otwierają oczy na nowe możliwości ale ponad połowa z nich to zagadnienia które mogą Cię skutecznie zablokować i Twoja nauka rysunku stanie się koszmarem i zarzucisz to. Na szczęście dajemy też rozwiązania.

Nauka rysunku powinna być przyjemna! -porada nr.1

Nie zmuszaj się! Kiedy siadasz do procesu rysunkowego zadbaj o inne przyjemności.

Może to będzie pachnąca kawa? Może lampka wina?

Na uszach ulubiona muzyka!

Miejsce które kochasz – może jest kilka takich miejsc które Cię pozytywnie na nastrajają. Zrób sobie teraz listę 10 miejsc które odczuwasz jako przyjemne i tam się udawaj.

Zrób na Spotify playlistę z muzyką którą chcesz słuchać.

Niech nauka rysunku będzie dla Ciebie przyjemnością.

Nie porównuj się, nie oceniaj siebie ani innych! (2)

W ankiecie przeprowadzonej na 1200 absolwentów i uczniów szkoły rysunku Domin wyszło, że ludzie boją się najbardziej:

  • porównywania się do innych – może to być też porównywanie oceną – czyli, że dostanę niższą notę za mój rysunek niż inni
  • wyśmiania przez innych rysujących towarzyszące temu poczucie wstydu
  • oceny – to pozostaje jeszcze z czasów szkoły

Niech Twoja nauka rysunku wyeliminuje te czynniki. U nas w Olado możesz wykupić sobie kursy i praktykować  je w zaciszu domowym

Rysuj w zgodzie ze sobą (3)

Jest takie powiedzenie:

Jedni lubią ogórki inni ogrodnika córki

To co lubisz to powinno być rysowane. Jeżeli masz ochotę na rysowanie psa to go rysuj. Jeżeli wybierasz się na architekturę to wybierz rysowanie perspektywy.

Jeżeli czujesz że dużo lepiej rysuje Ci się samochody niż drzewa to rysuj samochody. Nie musisz być dobrym we wszystkim. Nie musisz posiąść umiejętności rysowania wszystkimi technikami artystycznymi. Nie ma takich osób.

Jest kilka rzeczy które możesz sprawdzić ale numer jeden to inteligencje wielorakie. Zrób je koniecznie a wyjdzie Ci co kochasz najbardziej. Albo po prostu zamknij oczy i zastanów się co podświadomie wybierasz jako atrakcyjne,

Testuj, sprawdzaj (4)

W akapicie wyżej jest ciekawa porada ale czasami wychodzi, że nie wiem co mi sprawia frajdę. Może też być tak, że potrzebujesz trochę czasu zanim się przekonasz co Cie kręci.

I wtedy trzeba testować. Raz spróbować jednego raz drugiego kursu rysunku.

Przestrzegam jednak przed zbyt pochopnym traktowaniem sprawy. To że Ci nie wychodzi to jeszcze nie powód żeby się poddawać. Jeżeli zaczniesz jakiąś lekcję rysunku a jesteś początkujący to raczej na początku będzie wychodzić Ci to słabo. Można wtedy odnieść mylne wrażenie, że dana tematyk jest nie dla mnie.

Jeżeli dopiero zaczynasz to nie ważne czy przerabiasz kurs “jak narysować psa” czy “jak narysować portret” albo coś z jeszcze innej bajki “…….

Każda z tych lekcji dla początkującego będzie trudna. I fakt że  nie wyjdzie nie oznacza, że nie jest to Twoja przestrzeń. Bardziej pokazuje, że ręka jeszcze nie jest wprawna.

Powtarzaj te same ćwiczenia (5)

Jest taka świetna zasada – Zasada 5 kropek. Generalnie chodzi w niej o to żeby dane ćwiczenie powtarzać kilkukrotnie. Dobrze jest między ćwiczeniami dać pracę do korekty. Będzie w grupie Fb naszych kursów rysunku “dyżur” mentora który będzie robił korekty w wyznaczonym czasie. Na razie jesteśmy jednak młodym start-upem i nas po prostu na to nie stać.

Pro Tip: Jeżeli wykupiłeś u nas jakąś lekcję rysunku to najpierw ją zrób. Potem popatrz jakie samodzielnie dostrzegasz różnice a następnie zrób ten sam temat jeszcze raz, i jeszcze raz , i jeszcze raz …

Zbuduj nawyk rysowania – najlepiej codziennie (6)

Naszym celem jest to aby osoby wykupujące lekcje rysunku na Olado faktycznie z nich korzystały. Wiemy jednak, że nie jest to takie proste usiąść samodzielnie.

W pewnym momencie zderzysz się z tym że kurs sobie wisi a mija kolejny tydzień, miesiąc, kwartał a Ty nie znalazłeś czasu na porysowanie. Jest ma to rada!

Ustal sobie, że zawsze o 21:00 przez 15 minut rysujesz. Ustaw sobie budzik, wpisz w kalendarz wpisz przypominacza internetowego np. Nozbe. I niech te 21:00 – 21:15 niech będzie pod hasłem [OLADO TIME] Wiedz, że w tym czasie na całym świecie a przynajmniej w naszej strefie czasowej setki osób siada do rysowania. Bądź z ta społecznością.

Który Ty raz żyjesz – skąd miałeś wiedzieć jak to zrobić (7)

Wielkim błędem polskiego systemu edukacji jest wbijanie w poczucie winy. Wygląda to tak, że w szkole nauczyciel często odwołuje się do “To Ty jesteś w klasie … i tego nie wiesz?”

Po pewnym czasie uczeń na każdą pomyłkę reaguje panicznym lękiem.

A tak nie powinno być. Nie wiesz to nie wiesz, trzeba w takim razie to przećwiczyć. Nauka rysunku też podlega temu zjawisku. Rysując cały czas będziesz napotykał momenty z którym zetkniesz się po raz pierwszy. Masz prawo tego nie wiedzieć.

Kiedyś podczas zajęć na UW jeden wykładowca powiedział cos co zreformowało mój system myślenia – “Który ty raz żyjesz – skąd masz wiedzieć jak to zrobić?”

Talent nie – predyspozycje tak (8)

Nie zasłaniaj się talentem a w zasadzie twierdzeniem, że go nie masz. W potocznej opinii nauka rysunku to miejsce gdzie jest potrzebny talent. A ja mówię NIE!

Talent nie istnieje!

Są za to predyspozycje. Można do tego wykorzystać inteligencje wielorakie. To jest wpis którego sednem jest nauka rysunku a nie coaching dlatego tylko tak krótko.

Rysować może każdy ale nie każdy będzie rysować wszystko. I tak podczas moich obserwacji na stacjonarnych kursach rysunku zauważyłam, że kinestetycy – chętniej rysują samochody, osoby z wysoką inteligencją wieloraką przyrodniczą lubują się w w pejzażach czy architekturze w krajobrazie. Osoby które mają wysoką inteligencję przestrzenną jakoś dziwnie grupują się na kursach na architekturę.

Musisz odkryć jakie są Twoje inteligencje wielorakie i dobrać do nich co będziesz rysować.

Nauka Rysunku od ogółu do szczegółu (9)

Znajdź mentora któremu będziesz pokazywać swoje prace (10)

Nie gromadź materiałów – tylko je rysuj (11)

Dlaczego mi się to podoba  – jak on to narysował (12)

Nauka Rysunku w plenerze – rysuj z natury (13)

Wyznacz sobie cele  – najlepiej metodą SMART (14)

Ołówek sam nie rysuje – rysuje człowiek (15)

Znajdź podobnych sobie i z nimi trzymaj! (16)

Noś ze sobą szkicownik (17)

Jutro nie będziesz mieć więcej czasu (18)

Nie tylko nauka rysunku ale też oko i mózg (19)

Nie “brak weny” a raczej lenistwo … a może brak motywacji (20)

Najpierw warsztat potem twórczość

Nauka rysunku – podsumowanie strony